Türk Vatandaşı ile Evli İngiltere Vatandaşının Aile Birleşimi

Türk Vatandaşı ile Evli İngiltere Vatandaşı'nın Türkiye'de Aile Birleşimi İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Türkiye'de İngiltere Aile Birleşimi için; başvuru sahibinin Türkiye'de süresiz oturum izni bulunan veya Türk Vatandaşı olan biri ile evlenmesi sonucu, İngiltere Vatandaşı olan eşin Türkiye'de yaşam hakkı elde etmesi için başvurulan vize türüdür. Türk Vatandaşı ile Evli İngiltere Vatandaşı'nın Türkiye'de Aile Birleşimi yapabilmeleri için bir takım yasal düzenlemeler ve istenen bazı belgeler vardır. 

Oturum İzni Başvurusu ile benzeri bir çalışma olup, bir kısım farklı bilgiler içeren belgelerin hem asıllarının hem de fotokopilerinin ibraz edilmesi gereklidir. İngiliz Vatandaşı kişinin Türkiye'de Aile Birleşimi yapabilmesi için resmi nikah işleminin gerçekleşmiş olması ve Türkiye'deki kişinin ülkesinde daimi oturum hakkının bulunması gerekmektedir.

Uygun koşulların sağlanmasının ardından Türkiye'de Aile Birleşimi İşlemi için gerekli olan resmi evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Evrak hazırlama işlemi sonrası, başvuru sahibi için randevu günü temin edilir ve kişi randevu esnasında hazırlamış olduğu dosya ile mülakata katılır. Başvuru sahibinden mülakat için geçerli aşamaları tamamlaması beklenir.

Önemli!:Evliliğin gerçekliğinin araştırılması yazılı evraklarla olduğu kadar, sözlü beyanlarla da sorgulanarak aynı şekilde bildirilmesi beklenir. Herhangi bir sahte beyan ya da belgenin tespit edilmesi halinde işlemler iptal edilmekte ve süreç durdurulmaktadır.

İngiliz Vatandaşı olan kişinin Türkiye'de Aile Birleşimi İşlemlerini başlatabilmesi için ilk etapta Türkiye'ye gelmesi gerekmektedir. Türkiye'de kalış süresi vizesiz olarak 2 ay olması nedeniyle bu süre zarfında işlemlerini gerçekleştirmesi beklenir. Türkiye'ye giriş yapan İngiliz Vatandaşı yabancı kimlik veya pasaport bilgileri ile Göç İdaresi üzerinden randevu kaydını oluşturur.

Randevu işlemleri Ankara Göç İdaresi üzerinden hızlı ilerlerken, başvuru yoğunluğu nedeni ile İstanbul Göç İdaresi üzerinden daha yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle acil durumlar için Ankara Göç İdaresi üzerinden randevu kaydı oluşturmak daha doğru olacaktır.

Türkiye'de yaşayan eşin ikamet şehir bilgisinin doğru beyan edilmesi önem arz ederken, yetki bölgesi ayrımı yoktur. Bu nedenle başvuru sahipleri Ankara veya İstanbul Göç İdaresi üzerinden işlemlerini tamamlayabilmektedirler. İlgili sistem aracılığı ile online olarak randevunun alınmasının ardından kişinin gerekli evrakları teslim ederek başvuru işlemlerini tamamlaması 7 iş günü olarak zamanını alacaktır. Bu bağlamda doğru zamanlama yapılması gerekmektedir.

İngiltere'deki Türk Temsilcilikleri'ne Yapılan Başvurular İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak Türkçe yazı dilinde doldurulmuş ve imzalanmış iki adet Başvuru Formu
 • 18 yaşına girmiş olma şartı
 • Vize için 3 adet biyometrik fotoğraf (Son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 3,5*4,5 cm)
 • Minimum 1 yıl geçerliliği olan Pasaport Aslı. 
 • Evli ise "Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği" (Formul B)
 • Uluslararası Evlenme Cüzdanının Kopyası
 • Evliler için Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • 18 yaşından küçük yaşlarda evlilik yapanlarda, evlenebileceğine dair Mahkeme Kararı (Ayrıca anne babanın izin verdiğine dair yazılı muvafakati),
 • İngiltere uyruklu eşin, bu nüfus kayıt örneği yerine Doğum Belgesinin (Formul A) ibraz edilmesi istenebilir.
 • Eşlerden her ikisinin daha önceki evliliklerine ait boşanma ilamı ve Türkçe tercümeleri, duruma göre Ölüm Kayıt Örnekleri
 • Türkiye’de ikamet eden yabancı eşe ait oturma izninin fotokopisi.
 • Vize Harç Bedeli
 • Var ise Eski Pasaportlar

Birlikte götürülen çocuklar için de dosya hazırlanması gerekir:

 • İki eşin Uluslararası Doğum Kayıt Örneği(Formul A),
 • İki eşin Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi(Formul B) veya Türkiye’deki evlendirme memurluğundan nikah müracaatı yapıldığına dair belge gibi resmi evraklar temin edilmelidir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği veya İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'nun ihtiyaç görmesi halinde ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır. Bu nedenle kişi eksiksiz bir şekilde dosyasını hazırlamış dahi olsa başvuru işlemlerinin tamamlanması adına ek evrak temin edilmesi gerekebilir.


Türkiye'de İngiltere Aile Birleşimi İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Türk Vatandaşı ile Evli İngiliz Vatandaşı için Türkiye'de Aile Birleşimi işlemlerinin sonuçlanma süresi resmi olarak 30 iş günü olarak beyan edilmiştir. Ancak kişilerin evlilik durumları, sunulan evrakların doğruluğu ve Türkiye Göç İdaresi'nin yoğunluğuna göre bu süreç daha uzun veya daha kısa olabilir. İşlemlerin uzamaması ve ekstra incelemeye girmemesi adına tüm evraklar doğru bir şekilde ibraz edilmeli ve evliliğin gerçekliği kanıtlanmalıdır.

UYARI!: Türkiye'de İngiltere Aile Birleşimi işlemleri için İngiliz Vatandaşı olan eşin Türkiye'ye gelmesi zorunludur. Türkiye'ye gelmeden randevu işlemleri başlatılamayacağı gibi şahsen başvuruya katılarak sözlü mülakata girmesi gerekmektedir. Mülakat esnasında her iki eşin de hazır bulunma koşulu sunulmuştur.

Türkiye'de İngiltere Aile Birleşimi İşlemleri İçin Önemli Kriterler

 • Her iki tarafında 18 yaşını doldurmuş olması
 • Evliliğin Gerçekliğinin Kanıtlanması
 • Resmi Nikah İşleminin Gerçekleşmesi
 • Türkiye'deki Eşin Daimi Oturum Hakkının Olması veya Türk Vatandaşı Olması gibi dikkat edilmesi gereken temel unsurlar vardır.

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular