İngiltere Tier 2 (Çalışma) Vizesi

Birleşik Krallık’ta İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan sponsorluk yetkisi alan şirket/kurum, bünyesinde yüksek nitelikli kalifiye yabancı eleman istihdam edilebilmesi için iş adayının İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesine başvuru yapması gerekmektedir. İngiltere Çalışma Vizesi Tier 2 Başvuruları, sadece İngiltere Sınır Dairesi-UKBA tarafından lisanslı şirket sponsorluğunda değerlendirmeye alınmaktadır.

Ayrıca İngiltere yerel işgücünün yetersiz olduğuna ikna olmasını gerektiren gerekçelerin, lisanslı sponsor şirket tarafından resmi verilerle ispatlanması  beklenir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler

İngiltere Tier-2 Vize Başvurusu için kişinin gidiş amacını kanıtlayan evrakları tam ve doğru bir şekilde ibraz etmesi gerekmektedir. İngiltere'ye seyahat etme nedeninin çalışma olduğunu kanıtlayan (CoS) Sponsorluk Belgesi'ne sahip olmak başvuru sahibi için en önemli koşullardandır. Bu belge ile birlikte kişi maddi kaynaklarını gösteren belgeleri, seyahat masraflarının karşılanabileceğini kanıtlayan dokümanları, dil yeterlilik belgelerini, konaklama kanıtını ve diğer şahsi evraklarını ibraz etmek ile yükümlüdür. Konsolosluk tarafından vize başvuru prosedürlerinin doğru bir şekilde tamamlanması için tüm belgelerin eksiksiz olarak sunulması şart gösterilmektedir. Her başvuru sahibi yaşadığı ülkedeki şahsi durumunu gösteren ve ülkesine geri dönüşünü kanıtlayan evrakları vize takip dosyasına eklemek ile sorumludur. Seyahat Belgesi olarak kullanılan Pasaportun Geçerlilik Süresi, kişinin vizesinin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay daha süre ile devam etmesi gerekmektedir. Pasaport süresi yeterli olmayan bireylerin başvuruları kabul edilmemektedir. İngiltere Tier-2 Vize Başvuruları için kişinin şahsen başvuruya katılarak gerekli evraklarını teslim etmesi ve sözlü mülakata katılması tamamlanması gereken vize prosedürlerini oluşturmaktadır.

CoS Belgesi (Certificate of Sponsorship)

İngiltere Göçmenlik Yasaları’na göre; İngiltere'de çalışmak üzere bir şirketten iş teklifi  alınması durumunda, İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklu çalışanı istihdam eden şirketten sponsorluk yetkisini, Certificate of Sponsorship/CoS Belgesine sahip olma şartını aramaktadır. İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi için İngiltere’de bulunma amacını karşılayan lisanslı kurumun sponsor desteği alındığını kanıtlayan CoS Belgesi (Certificate of Sponsorship) başvuru için en önemli evraktır. İngiltere Tier-2 Vize Başvurusu sırasında lisanslı sponsor kurumun referans numarası gerekir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Tier 2 Vizesi için Dil Yeterlilik Seviyeleri

  • Tier 2 (Genel)            B1 Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme      Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 4.0
  • Tier 2 (Sporcu)          A1  Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme     Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 4.0
  • Tier 2 (Din Adamı)     B2  Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme    Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 5.5

Tier-2 İngiltere Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma/İş Vizesi için kişinin konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. İngiltere Vize Başvuru Merkezi, Tier 2 Çalışma Vizesi işlemlerinin hazırlanması ve randevuların takibinden sorumludur. İngiltere Tier-2 Vize Başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) yetkilileri tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır.  

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi Kategorileri

  • Tier 2 Genel Vize (skilled worker),
  • İngiltere Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi (intra company transfer),
  • İngiltere Tier 2 Sporcular Vizesi (sports person)
  • İngiltere Tier 2 Din Adamı Vizesi (minister of religion) olarak Tier 2 vize başlığı altında 4 farklı kategori bulunmaktadır.

1-İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi (Skilled Worker)

İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi kategorisi, İngiltere’de bir şirket tarafından iş teklifi alan kişiler için geçerlidir. İngiltere’nin o bölgesinde iş alanı içinde pozisyon açığı olduğunu ve aday kişinin niteliklerine haiz İngiltere’de yerel işgücünün olmadığına kanaat getirilmesi halinde verilmektedir. Söz konusu işgücü yetersizliğinin İngiliz ve Avrupa Birliği vatandaşları tarafından doldurulamaması şartı bulunmaktadır.

2-İngiltere Çalışma Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi (Intra Company Transfer)

İngiltere Tier 2 Şirket içi Transfer Vize Başvurusu, İngiltere`de şubeleri bulunan firmalar tarafından bu şubelerde çalıştırılmak üzere işçi ataması halinde başvuruya ihtiyaç vardır. İngiltere Tier 2 Şirket içi transfer vizesi kendi içinde; uzun vadeli şirket içi transfer, kısa vadeli şirket içi transfer, yeni mezun staj için şirket içi transfer ve mesleki nitelikleri aktarma amaçlı şirket içi transfer olarak alt başvuru kategorilerine ayrılır.

3-İngiltere Çalışma Tier 2 Sporcu Vizesi (Sports People)

İngiltere Tier 2 Sporcular için Vize Başvurusu, spor alanında üst düzeyde bir sporcu olarak mesleğinin gelişmesine ve sürdürülmesine katkı sağlamak amaçlı İngiltere’ye giriş yapmak isteyen sporcuların veya antrenörlerin başvurularını bu kategoride yapmaları gerekir.

4-İngiltere Çalışma Tier 2 Din Görevlisi Vizesi (Minister Religion)

Tier 2 Din Görevlisi Çalışma Vize Başvurusu, din görevlilerine İngiltere’de görevlerini devam ettirme hakkını sağlamaktadır. İngiltere’de din işleri alanında vaaz vermek, insanlara kişisel meseleleriyle ilgili yardımda bulunmak, öğütler vermek, çami/kilise gibi dini kurumlarda çalışmak için bulunmak isteyen başvuru sahiplerine yönelik bir Tier 2 kategorisidir. İngiltere Tier 2 Çalışma/İş kategorisi için vize başvurusu yapan ve olumlu sonuç elde eden kişiler, İngiltere’ye seyahat etmelerini gerektiren dini kurumdaki faaliyetlerinin yanı sıra, 20 saati geçmeksizin ikinci bir işte çalışabilme hakları bulunmaktadır.

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi Harç Ücretleri

İngiltere'ye çalışma amacı ile gitmek isteyen kişilerin uygun vize türüne bağlı olarak vize harç ücretini ödemesi gerekmektedir. Vize Harç Bedeli ödenmemiş başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. İngiltere Vize Harç Ücretleri konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden elektronik olarak ödenmemektedir. Yapılan ödeme sonrasıunda kişi randevu kaydı ve başvuru formu gibi evraklarının onayını sağlamış olacaktır.

İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi Sonuçlanma Süresi

İngiltere T2 Çalışma Vizesi Sonuçlanma Süresi yasal olarak 21 iş günüdür. Randevu gününden itibaren değerlendirme sürecine giren vize başvuru dosyası konsolosluk tarafından 3 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılan vize başvuru işlemlerinin değerlendirilme süreci katma değer hizmet bedeli ödenerek kısaltılabilmektedir. 24 saatte Hızlı İngiltere Vize Servisi ile işlem süresi 3 haftadan 24 saate düşürülmektedir. Ancak Super Priority Visa Service/Süper Öncelikli Vize Servisi yalnızca İstanbul ilinden yapılan başvurular için kullanım iznine tabi tutulmuştur. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ofisleri Türkiye'de; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 7 ilde hizmet vermektedir. Bölge ayrımı bulunmaması nedeniyle kişi kendi uygunluğuna bağlı olarak istediği ildeki başvuru merkezinden randevu kaydını oluşturabilmektredir. Süper Öncelikli Vize Servisi Hizmet Bedeli: £ 956,00

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu tarafından seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar vize başvurusu yapılmasına izin verilmiştir. Bu nedenle geç veya zamanında yapılmayan başvurular için konsolosluk sorumlu olmayacaktır.

İngiltere Tier 2 Puanlama Sistemi Nedir?

Tier 2 vizesi Puanlama Sistemine dayalı bir vize türüdür. Tier 2 vizesi için başvuru sahipleri toplam 70 puan toplamaları gerekmektedir. Puanlama sistemine dayalı olan Tier 2 vize  kategorisi altında değerlendirilen kriterler; lisanslı şirket sponsorluğu, yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi birçok özellik derecelendirme sistemi ile puanlamaya tabi tutulur.

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi için İngiltere’de çalışma amacını karşılayan lisanslı sponsor kurumun destek verdiğini kanıtlayan Kabul Mektubu (COS Belgesi) sağlanmalıdır. Lisanslı sponsor kurumun referans numarası gereklidir. Ayrıca, Tier 2 Vizesi için şahsi banka hesabında İngiltere Hükümeti’nin belirlediği miktarın maddi  teminatının ibrazı gerekmektedir. Buna göre; 945 Sterlin miktarın hesapta beyanı gerekmektedir. Başvuru tarihinden en az 90 gün öncesinde İngiltere’de kalış süresince maddi gereksinimleri karşılayacak miktarın  banka hesabında (son 3 aylık hesap hareketi olarak) beyanı zorunludur.

İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi kategorisi altında İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin eş ve çocuklarını da İngiltere’ye getirme hakkı bulunmaktadır. İngiltere çalışma vizesi kategorisinde başvuru sahiplerinin bağımlıları (dependant) için geçerli başvuru yapabilmeleri için sponsor olmaları ve her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamaları gerekir.

Başvuru sahiplerinin Tier 2 İngiltere Çalışma Vizesi kapsamında her bir bağımlı aile üyesi için £630 miktarındaki paranın banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) gösterilmesi gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere'ye çalışma amacı ile seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşları ve Türkiye'de oturum izni olan kişiler konsolosluk tarafından belirlenmiş vize prosedürlerini yerine getirmek ile yükümlüdür. İngiltere Vize Başvuruları konsolosluk tarafından belirlenmiş resmi web sitesi üzerinden online olarak yürütülmektedir. Her başvuru sahibi seyahat amacına uygun vize türünü seçerek vize başvuru formunu doldurur ve gerekli aşamaları tamamlayarak form onayını alır. Tamamlanmış elektronik vize başvuru formunun ardından aynı sistem üzerinden kişi randevu kaydını oluşturmak ile yükümlüdür. Randevu kaydının ve ilgili vize başvuru formunun onaylanması için kişinin seyahat amacına uygun olan vize türüne ait harç ücretini ödemesi gerekmektedir. Randevu gününde kişi seçmiş olduğu bölgede hazır bulunmalı ve gerekli evraklarını vize görevlisine sunmalıdır.

İngiltere Tier 2 Vize Başvurusu'nun tamamlanması için her başvuru sahibi şahsen başvuruya katılarak biyometrik parmak izi taramasına girmek ve biyometrik fotoğraf çekimi gibi yasal işlemlerini tamamlamak zorundadır. Gerekli prosedürlerinin yerine getirilmesi ile kişinin vize başvurusu kabul edilmiş olur. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezlerinin vize kararı ve değerlendirme süreci üzerinde herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınmalıdır. Sistemde önerilen randevu tarih ve saati içinden uygun olan gün; başvuru sahibi tarafından onaylanır. İngiltere Konsolosluğu Tier-2 Vize Müracaatı için hazırlanması gereken evraklar ile birlikte başvuru sahibi seçmiş olduğu randevu günü ve saatinde vize başvuru merkezinde hazır bulunmalıdır. Randevu kaydının onaylanması ve sistem üzerinde kişinin bilgilerine erişilebilmesi için her başvuru sahibinin vize türüne uygun olarak vize harç ücretini ödemesi zorunludur. Aksi halde sistem üzerinden kişinin bilgileri görüntülenemeyeceği için vize başvuru işlemleri kabul edilmeyecektir.

Tier 2 Çalışma Vizesi için Biyometri Veri İşlemi

İngiltere Vizesine başvuruda bulunan kişiler, vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için biyometri verilerini (parmak izi ve dijital yüz fotoğrafı) konsolosluk tarafından outsource edilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi’nde ibraz etmelidirler. Tier-2 İngiltere Vize Başvurusu için, kişi her başvuruda biyometrik veri işlemlerini yeniden yaptırmak zorundadır.  

Uyarı (!) 12 yaşından küçük çocuklar İngiltere Konsolosluğu tarafından (şahsi başvuru yapmaları durumunda) biyometri işleminden muaf tutulurlar.  

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular