İngiltere Ankara Büyükelçiliği

Ankara İngiltere Büyükelçiliği Adresi

Ankara'daki İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkileri sürdürmekte ve geliştirmektedir. Büyükelçilik; Türkiye’de yaşayan İngiliz Vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri vermekte ve İngiliz Vatandaşları'nın resmi evrak işlemlerini yürütmektedir. 

Adres: İngiliz Büyükelçiliği Ankara, Şehit Ersan Caddesi 46 / A, Çankaya, Ankara, Türkiye

İngiltere Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri 

İngiliz Vatandaşları için İngiltere Büyükelçiliği başlıca konsolosluk işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • Noter Hizmetleri

Bir belgeyi veya beyannameyi onaylatmak, belgenin onaylanmış bir kopyasını oluşturmak, bir belgeyi İngilizce veya yerel dilde hazırlamak amacıyla noter hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

 • Apostil (Belge Tasdiki)
 • Doğum Belgesi
 • Vatandaşlık Belgesi
 • Pasaport Yenileme

Ankara İngiltere Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinden yapılan İngiltere Vize başvurularını İngiltere Ankara Büyükelçiliği kabul etmek ve sonuçlandırmakla yetkilidir. Bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancılar, konsolosluk işlemleri için İngiltere Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yapmalıdırlar. İç Anadolu Bölgesinde ikamet eden kişilerin İngiltere vize başvurularını, İngiltere Ankara Büyükelçiliği'nin yetkilendirmiş olduğu Vize Başvuru Merkezi randevu ile kabul etmektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Hafta içi hergün Saat: 09.00 - 12.30 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir. (Resmi Tatiller ve Hafta sonu Hariç)

Ankara İngiltere Büyükelçiliği Vize Başvuru Saatleri

İngiltere Ankara Büyükelçiliği doğrudan vize işlemleri için başvuru sahibine hizmet vermez. İngiltere'ye vize almak isteyen kişiler, vize işlemleri için elçilik/konsolosluk tarafından outsource edilmiş resmi başvuru merkezi araclığı ile işlemlerini yürütmek ile mükelleftir. Kişi hazırlamış olduğu vize başvuru dosyası ile sistem üzerinden alınmış randevu günü ve saatinde ilgili başvuru merkezinde hazır bulunmalıdır. Vize başvurusunda bulunmak isteyen her bireyin elçilik/konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden elektronik ortamda vize başvuru formunu doldurması ve yine aynı sistem üzerinden vize harç bedelini ödeyerek randevu işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için outsource edilmiş başvuru merkezi için vize kabul saatleri hafta içi her gün (Resmi Tatiiler Hariç) 08:00 - 17:00 saatleri arasındadır.

Her başvuru sahibine özel randevu günü ve saati bildirilmektedir. Kişinin biyometrik veri alım işlemlerinin gerçekleşmesi için ilgili gün ve saatte başvuru ofisinde bizzat bulunması zorunludur.

Ankara İngiltere Büyükelçiliği Pasaport Dağıtım Günleri

İngiltere Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri sonrasında kişinin dosyası konsolosluğa iletilmektedir. Karar aşamasında yetkili olan tek makam konsolosluktur. Bu nedenle vize başvuru merkezinin vize sonucu üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaktadır. Başvuru sonucu çıkan pasaportlar, kişinin isteğine bağlı olarak kurye teslimat birimi tarafından iki şekilde gönderilir. Kargo yolu ile kişi beyan etmiş olduğu adrese pasaportunun gönderilmesini talep edebileceği gibi, başvuru işlemlerini gerçekleştirmiş olduğu vize başvuru merkezinden bizzat pasaportunu teslim alabilir ya da yetkilendirmiş olduğu kişi aracılığı ile teslim alınmasını sağlayabilir.

İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofisleri Pasaport Dağıtım Saatleri:  Hafta İçi Her Gün  (Resmi Tatiller Hariç)  09:00 - 16:00 saatleri arasındadır.

İngiltere Konsolosluklarının Bulunduğu İller

İngiltere Diplomatik Temsilciliği aşağıdaki illerden de konsolosluk hizmeti sunmaktadır. 

 • Ankara
 • Antalya
 • İstanbul
 • İzmir

İngiltere Büyükelçiliği 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

İngiltere Büyükelçiliği 2023 yılında aşağıdaki tarihlerde kapaılı olacaktır. Vize başvuru ve konsolosluk hizmetleri için işlemlerinizi aşağıdaki tarihleri referans alarak planlamanız fayda sağlayacaktır. 
İngiltere Ankara Büyükelçiliği aşağıdaki tarihlerde kapalı olacaktır. İngiltere vize başvurularınız ve konsolosluk işlemleriniz için yapacağınız planlarda bu tarihleri incelemek faydalı olacaktır.

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 2 Mayıs Erken Mayıs Banka Tatili
 • 8 Mayıs III. Kral Charles'ın Taç Giyme Töreni
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 3 Haziran Altın Jübile Bayramı
 • 4 Haziran İlkbahar Bayramı
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü
 • 28 Ağustos Yaz Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 25-26 Aralık Noel

İngiltere Acil Durum Seyahat Belgesi 

Türkiye’de pasaportu kaybolan, çalınan, hasar gören veya süresi dolan İngiliz vatandaşları acil durum seyahat belgesine başvurabilirler. Seyahat tarihine 3 haftadan uzun bir süre kalmış başvuru sahipleri yeni bir pasaport için başvuruda bulunabilirler. 24 saat içinde yolculuk yapacak İngiliz vatandaşlarının vakit kaybetmeden İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçmesi gerekmektedir.
Acil durum seyahat belgesine ihtiyaç duyan başvuru sahibi 16 yaşın altındaysa, kendi adına bir ebeveyn veya yasal vasi başvuru yapabilir.  

İngiliz Vatandaşları İçin Acil Pasaport Çıkartma İşlemleri

İngiliz Vatandaşlarının pasaportunun kaybolması, çalınması, hasar görmesi, süresinin dolması durumlarında seyahat tarihinden önce pasaportunu yenilemek için yeterli zamanı var ise pasaportunu İngiltere Büyükelçiliği aracılığıyla yenileyebilmektedir. Seyahat tarihine pasaportu yenilemeye yetmeyecek kadar az bir zaman kalmış ise acil seyahat belgesi çıkartmak için başvuruda bulunabilmektedir. 
Türkiye’de ikamet eden İngiliz Vatandaşları'nın, pasaportunu kaybolduysa veya çalındıysa acil durum seyahat belgesine başvuruda bulunabilirler. Ancak seyahat süresine yetiştirilecek şekilde yeni bir pasaport alınamamaktadır.

Acil durum seyahat belgesi için online başvuru yapabilabilir: Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliğinden acil durum seyahat belgesine başvurmanız için randevu alınması gerekir.
Acil durum seyahat belgesine ihtiyaç duyan kişi 16 yaşın altındaysa, kendi adına bir ebeveyn veya yasal vasisi başvurmalıdır.
24 saat içinde seyahat edilecek ise; ivedilikle İngiliz Büyükelçiliği ile iletişime geçilmedilir. Eğer seyahat tarihine üç haftadan fazla bir süre kalmışsa yeni bir pasaport için başvuruda bulunulabilmektedir. 
Pasaportu yenilemek için yeterli zaman yoksa durumun aciliyetini kanıtlar uçak biletleri gibi seyahat rezervasyonları sunulmalıdır. Acil durum seyahat belgesi en fazla 5 ülkeye yapılıacak seyahatler için geçerlidir. Seyahat planı ve sayahat tarihleri acil durum seyahat belgenisine yazdırılmak zorundadır. Seyahat planı acil durum seyahat belgesi aldıktan sonra değiştirilir ise, yeni bir başvuru yapılıması gerekecektir. Son varış noktası Birleşik Krallık ise, sınır personeli kişi geldiğinde acil durum seyahat belgesini muhafaza edecektir. Son varış noktası Birleşik Krallık değilse ülkeye bağlı olarak sınır personeli belgeyi de koruyabilir.

İngiltere Konsolosluğu Ücretleri

İngiltere Konsolosluk Bölümleri, sunduğu hizmetlerin bir kısmı için harç ücreti talep etmektedir. 
İngiltere Konsolosluğu ücret listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Konsolosluğu vize başvuru için gereken İngiltere vize ücretinin online sistem üzerinden güvenli ödeme linki üzerinden yapılması için yönlendirmektedir. İngiltere vize ücreti ödemesinin ardından ödeme ve randevu konfirmasyonunu içeren  bir onay e-maili gelmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvuru ücretleri başvuru yapılacak süreye göre belirginleşirken; İngilltere Konsolosluğu vize başvurularını, 6 aylık (kısa dönem-tek ya da çok girişli), 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık uzun dönem vizeleri olarak düzenleyebilmektedir. İngiltere vize süresine göre İngiltere Konsolosluğu vize harç bedelleri değişiklik gösterebilmektedir. 

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Vizesi için Outsource Edilmiş Başvuru Merkezi

Birleşik Krallık Vizesi için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, işlemlerini direkt olarak elçilik/konsolosluk aracılığı ile yürütemezler. Birleşik Krallık Göçmenlik Ofisi tarfından alınan karara göre, istisnai durumlar hariç başvuru sahipleri arasında ayrım yapılmaksızın her birey İngiltere Vizesi için konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezine başvurmak zorundadırlar. Bu nedenle kişinin hazırlamış olduğu vize takip dosyası ile beraber randevu günü ve saatinde ilgili başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Akredite edilmiş vize başvuru merkezinin, kişinin vize kararında herhangi bir etkisi olmamakla beraber tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış vize başvuru dosyasını kabul etmek ile görevlendirilmişlerdir. Randevu günü biyometrik veri alım işlemi, belgelerin kabul edilmesi, pasaport teslimi ve gerekli bilgilerin sunulması gibi konulardan vize başvuru merkezi ofisleri sorumludur. Türkiye'nin tüm illerinden yapılan İngiltere Vize Başvuruları için değerlendirme makamı İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

Türkiye'de Bulunan Outsource Edilmiş Vize Başvuru Ofisleri

 • Ankara
 • İstanbul
 • İzmir
 • Adana
 • Antalya
 • Bursa
 • Gaziantep olmak üzere 7 farklı ilde İngiltere Vize İşlemleri konusunda elçilik/konsolosluk tarafından outsource edilmiş resmi başvuru merkezi ofisleri bulunmaktadır.

Birleşik Krallık Büyükelçiliğinin Desteklediği Programlar
Birleşik Krallık'ın Yabancı ve Eyalet Bürosu'nun (FCO) stratejik hedeflerine ulaşmak için İngiltere Büyükelçiliği çeşitli projeleri desteklemektedir. Stratejik program fonları kapsamında çeşitli programlar desteklemektedir. İngiltere Büyükelçiliği, projeleri uygulamaya koymak için çeşitli kamu kurumları, diğer bağışçılar ve uluslararası kuruluşlar, STK'lar, üniversiteler ve şirketler gibi çok çeşitli paydaşlarla ortaklık etmektedir. İngiltere Büyükelçiliği fonları aşağıdaki gibidir
İngiliz Büyükelçiliği Programı Fonu, Türkiye'deki FCO önceliklerine ve Ülke İş Planı hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunan projelere fon ayırmaktadır.  Projeler, temel özgürlükler ve insan hakları, demokratik ve ekonomik reformlar, çatışma çözümü tematik alanlara odaklanmaktadır. 
Geri Dönüş ve Yeniden Entegrasyon Fonu, Birleşik Krallık'ta yaşayan yabancı uyruklu tutukluların sayısını ve illegal yollarla ülkeye göç eden sığınmacıların sayısını azaltmayı amaçlamaktadır.
Bayındırlık Fonu, sürdürülebilir kalkınma konusunda İngiltere'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir küresel büyümenin desteklenmesine odaklanmaktadır.
İnsan Hakları ve Demokrasi için Magna Carta Fonu, insan hakları ihlallerinin temel nedenleri ile mücadele etmek, kurumları ve yönetişimi güçlendirmek, insan haklarını desteklemek ve korumak, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü desteklemek amacındadır.

İngiltere Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

İngiltere Konsolosluğu, vize başvuru randevusu için resmi web sitesi üzerinden online başvuru sayfasında yer alan  “Book Appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirileceği İngiltere Vize Başvuru Merkezi'nden randevu alımı için yönlendirme yapılır. Kişinin randevu gününde hazırlamış olduğu belgeler ile şahsen bulunması zorunludur.

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere Vizesi için müracaat edecek olan kişiler konsolosluk tarafından belirlenmiş web adresinde profil oluşturarak, sayfada yer alan online İngiltere Vizesi Başvuru Forumunu doldurmalıdırlar. Elektronik ortamda doldurulan İngiltere Vize Başvuru Formu için girilen bilgiler tam ve doğru olarak beyan edilmelidir. Herhangi bir çelişkiye yer verilmemesi için kişi vize takip dosyası ile vize başvuru dosyasını tutarlı bir şekilde hazırlamak ile yükümlüdür. Online ortamda doldurulan vize başvurunun formunun onaylanması için aynı web sayfası üzerinden vize harcının ödenmiş olması gerekmektedir. Vize Harç Bedelinin ödenmesini kişinin randevu tarihinin ve vize başvuru formunun gerekli prosedürlerden geçerek tamamlandığını anlamını taşır. Randevu günü ve saatinde ilgili vize başvuru merkezine giden kişi başvuru formunun ve randevu belgesinin bir koyasını yanında bulundurmak zorundadır. Başvuru Formu ve Randevu Belgesi olmayan kişilerin İngiltere Vize Başvuruları kabul edilmemektedir.

İngiltere Vizesi Başvuru Dilekçesi

İngiltere vizesi için yapılacak başvurularda, seyahat edecek kişiye ait meslek bilgisi, seyahatin nasıl finanse edileceği, planlanan tarih ve seyahatin amacını içeren bilgilerin bulunduğu, İngiliz Büyükelçiliğine hitaben hazırlanan dilekçe ile başvurmak gerekmektedir.

İngiltere Turistik Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız

İngiltere Ticari Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız

İngiliz Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: İngiliz Büyükelçiliği Ankara, Şehit Ersan Caddesi 46 / A, Çankaya, Ankara, Türkiye
E-posta: info.officer@fco.gov.uk
E-posta (konsolosluk bölümü): britembcon@fco.gov.uk
Telefon: +90 312 455 33 44
Faks: +90 312 455 33 52
Vize başvurusu planlayan Türk ve yabancı uyruklu vatandaşlar, Türkiye'ye seyahat etmeyi planlayan ya da Türkiye’de ikamet eden İngiliz vatandaşları yardım talebi ve soruları için yukarıdaki iletişim bilgilerini kullabilirler. 

Acil yardıma ihtiyacı olan İngiliz vatandaşları  +90 312 455 3344 numaralı telefonu arayabilirler. Birleşik Krallık'ta olan ve Türkiye'de bir İngiliz vatandaşı için endişelenler 020 7008 1500 numaralı telefonu arayabilirler. Türkiye'de yaşayan veya Türkiye'de yaşayan İngiliz vatandaşlarına yönelik yardım ve öneri ile ilgili sorularınız için İngiltere Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne başvurabilirsiniz.

Çalışma Saatleri
Pazartesi ve Cuma günleri 09:00 ile 12:30 arasında hizmet vermektedir. 

İngiltere Büyükelçiliği Ulaşım Haritası

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular