İngiltere Tier 1 Vize

Tier-1 İngiltere Vizesi, Olağanüstü Yetenek Sahibi Girişimciler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik, Sanat ve Dijital Teknoloji alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip kişiler ve İngiltere’de çalışmak, kendi işini kurmak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği bir vize kategorisidir. İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen kişilerin, üniversite mezunu girişimcilerin veya kendi alanı ile ilgili bir kurumda üstün niteliklere sahip olduğu için çalışma fırsatı bulan bireylerin, İngiltere’ye girmesi ve yasal olarak çalışmasına izin verilmesi için İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından göçmenlik ve çalışma izni olarak Tier-1 Vizesi verilmektedir.  

İngiltere Tier 1 Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere Tier-1 Vizesi için ilk başvuruda İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından 3 yıllık süre ile yaşama ve çalışma izni verilir. Bu sürenin bitmesine 1 ay kala 2 yıllık uzatma işlemi için tekrar başvuru yapılması gereklidir.

İngiltere Konsolosluğu, Tier-1 Vizesi için hazırlanan evrakların, İngiliz Hükümeti tarafından aranılan koşulları tam sağlaması, evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal geçerliliğe sahip olması gibi kriterlere göre başvuruları değerlendirmeye almaktadır. İngiltere Konsolosluğu Tier 1 vize başvuru işlemlerini doğrudan müracaat ile kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak ön başvuru alınırken; İngiltere Tier-1 Vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi, İngiltere Vize Başvurularının idari işlem ve randevu takibinden sorumludur. İngiltere Vize Başvuruları'nın değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuruları, İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılmasına izin verilmiştir.

İngiltere Tier 1 Vize Kategorileri

 • İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi: Sosyal ve Fen Bilimleri, Mühendislik, Dijital Teknoloji, Tıp, Sanat vb. alanlarında yeteneğe sahip olan kişilerin İngiltere’de çalışabilmesi için başvuru yapması gereken vize kategorisidir. Puanlama sistemi üzerinden değerlendirilen bu vize türü için başvuru sahiplerinin 75 puan alması esastır. 
 • İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi: Ülkeye belli miktarda (en az 2.000.000£) yatırım yapan ve diğer gerekli şartları taşıyan kişilerin başvurabileceği vize türüdür. İngiltere yatırımcı vizesi ile ülkede çalışan ya da eğitim alan statüsünde ikamet edilebilir. Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşları haricindeki kişiler İngiltere yatırımcı vize başvurusu yapabilmektedir. Puan bazlı değerlendirilecek olan başvurular için 75 puan alınması gerekir.
 • İngiltere Tier 1 Mezun Girişimci Vizesi: Birleşik Krallık’taki bir yükseköğrenim kurumundan veya denkliği olan başka bir ülke okulundan en az lisans düzeyinde mezun olan ve iyi bir iş fikri ile İngiltere’de çalışmak isteyen girişimcilerin başvurulabileceği bir vize türüdür. Puan sistemine göre başvuru yapılabilir ve kişilerin 75 puan alması esastır. Başvuru sahipleri en az B1 düzeyince İngilizce’ye sahip olmalıdır.
 • İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi: Başvuru sahibinin Tier 1 Girişimci vizesine başvurabilmesi için İngiltere’de kendi işini kurması, bir işe ortak olması ya da halihazırda var olan bir işi devralması gerekir. Puan sisteminin esas alındığı bu vizeye başvurmak için de en az 75 puan gereklidir. Her başvuru türünün puanlama sisteminin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

Tier-1 Vize Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

İngiltere'ye vize başvurusunda bulunabilmek için konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezinden randevu alınması gereklidir. İngiltere Konsolosluklarına doğrudan vize başvurusu yapılamamaktadır. Yetkili başvuru merkezi üzerinden alınan randevu tarih ve saatinin onayının ardından, Tier 1 İngiltere Vize Müracaatı için hazırlanması gereken evrakların listesi sistem tarafından bildirilmektedir. Tier 1 Vize işlemleri için gerekli online başvurunun tamamlanması sonrasında sistem işlem ücretinin ödenmesine izin verecektir. Bütün online işlem bittiğinde, ödeme ve randevu, konfirmasyon e-maili adrese ulaştırılmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofisleri Ankara, Adana, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Başvuru sahipleri şahsen bu şehirlerin birine gelerek dosyasını teslim etmeli ve gerekli biometri prosedürlerini yerine getirmelidir.

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulan İngiltere Tier 1 Vize  Başvuru dosyası içinde online VAF 9 vize başvuru formu ve appendix 2 çıktısı, randevu bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngiltere Vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkezde bizzat bulunmalıdır.

İngiltere Tier 1 Vize Ücretleri

İngiltere Tier 1 Vize Başvuruları için ödenmesi gereken konsolosluk harç bedelleri vize türüne ve süresine göre değişmektedir. Yapılacak başvuruların işleme alınabilmesi için gerekli vize ücretlerinin ödenmesi gerekir. Vize ücretleri online ortamda başvuru formunun doldurulmasının ardından ödenir. Online İngiltere başvuru formu doldurulduktan sonra randevu gün ve saati belirlenir ve son adım olarak ödeme yapılır. İngiltere Vize Ücretleri başvuru işlemlerinin yürütüldüğü vize hizmet merkezine ve başvuruda bulunulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Talep edilen ek hizmetler dahilinde ödenmesi gereken katma değer servis ücretleri vardır. Bu doğrultuda kişinin talep ettiği hizmetleri bağlı olarak ödemesi gerkeen vize ücretleri farklılaşmış olacaktır. Başvuru için gerekli ödemeler yapıldıktan sonra randevu gün ve saatinde İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofislerinde hazır olarak dosya teslimi işlemleri gerçekleştirilir, gerekli biometri prosedürleri tamamlanır. Verilen ücretler yalnızca konsolosluk vize harçlarını ifade etmektedir. Talep edilen her hizmet için ayrıca ödeme yapılması gerekmektedir.

İngiltere Konsoloslukları Görev Bölgeleri Nedir?

Konsolosluk tarafından outsource edilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezinden, İngiltere Tier 1 Vizesi müracaatlarının kabul edilmesi için randevu alınmasını zorunlu tutulmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofilseri Türkiye'de; Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir olmak üzere 7 ayrı şehirde bulunmaktadır. Bölge ayrımı bulunmaması sebebi ile kişi dilediği vize başvuru merkezi ofisinden randevu kaydını oluşturarak İngiltere Tier-1 Vize Başvurusu'nu gerçekleştirebilmektedir.

İngiltere Tier-1 Vizesi Sonuçlanma Süresi

İngiltere Tier-1 Vize Başvurusu için randevu gününden itibaren yasal olarak vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 haftadır.Sunulan evrakların konsolosluk tarafından değerlendirilmesi ve vize kararının bildirilmesi için her başvuru sahibi bu süreyi beklemek ile yükümlüdür. Ancak acil olarak İngiltere Tier-1 Vizesi Başvurusunda bulunmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezinin katma değerli hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Öncelikli Vize Servisi/Priority Visa Service hizmeti ile kişi işlem süresini 3-5 iş günü olarak kısaltma hizmetinden yararlanabilmektedir. Katma değerli hizmet olan Priority Visa Servisi ile kişi vize ücretine ek olarak £212 ödeyerek bu hizmeti kullanma hakkını elde eder.

İngiltere Tier 1 Vize Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler belgelerini başvuru yaptıkları Vize Başvuru Merkezi’nden teslim alabilirler. Söz konusu belgeler teslim alınırken kimlik bilgileri, seyahatin amacı ve seyahat tarihleri gibi konularda herhangi bir yanlışlık olup olmadığı teyit edilmelidir. Vize başvurularının olumlu sonuçlanması halinde 3 yıllık vize verilmektedir. 3 yılın sonunda başvuru sahibi vizesini 2 yıl daha uzatabilmektedir. Toplamda 5 yıl boyunca İngiltere'de ikamet eden kişiler sürekli oturum iznine başvuru yapmaya hak kazanır. İngiltere vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda kişiler kendilerine iletilen reddedilme gerekçelerini öğrenerek gerekli durumlarda karara itiraz edebilmektedir.

İngiltere Tier-1 Vizesi Başvuru Formu

İngiltere Tier-1 Vizesi Başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden online olarak vize başvuru formu doldurmak ile yükümlüdürler. Vize Başvuru Formu doldurulmamış ve onay belgesini temin etmemiş kişilerin vize mürecaatları kabul edilmemektedir. Her başvuru sahibi seyahat amacına uygun olan ilgili vize türünü seçerek form üzerinden yöneltilen soruları eksiksik ve doğru olarak yanıtlamak zorundadır. İngiltere Tier-1 Vize Başvuru formunda verilen yazılı bilgilerin kişinin hazırlamış olduğu vize takip dosyası ve randevu günü mülakat esnasından beyan etmiş olduğu sözlü bilgiler ile tuutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde yanlış veya eksik verilen bilgiler sonucu alınan ret kararından konsolosluk sorumlu olmayacaktır. Elektornik ortamda doldurulmuş vize başvuru formunun onaylanması için kişinin aynı sistem üzerinden ilgili vize harcını ödemesi gerekmektedir. İngiltere Tier-1 Vizesi Başvuru Ücretinin ödenmesinin ardından kişinin seçmiş olduğu randevu gün ve saati sistem üzerinden onaylanmış olacaktır. Her başvuru sahibi için konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezinden ayrı ayrı randevu kaydı oluşturulması gerekmektedir.

Uyarı(!) Sistem üzerinde randevu onayı görünmeyen kişilerin başvurusu kabul edilmemektedir.

Kimler İngiltere Tier-1 Vizesine Başvurabilir?

İngiltere Tier-1 Vize kategorisinden başvuru yapmak isteyen kişiler aşağıda yer alan seçeneklerden birini karşılıyor olmalıdır;

 • İngiltere'de var olan bir şirkette ortak olarak yer almak
 • Adi ortaklık yapmak için İngiltere'de çalışmak isteyen kişiler
 • İngiltere'de kayıtlı olan bir firma açmak ya da İngiltere'de hazır olan bir firmayı devralmak
 • Serbest meslek sahibi olan kişilerin ilgili ülkede kendi işini kurması.

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Tier 1 Puanlama Sistemi Nedir?

İngiltere Hükümeti, bu programa uygun kriterleri taşıyan ve belli standartlara uyum sağlayabilecek kişileri seçebilmek amacıyla bir puanlama sistemi geliştirmiştir.

Genel olarak Tier 1 puanlama sistemi, Yüksek nitelikli Göçmen Program (HSMP) ile benzer özellikler göstermektedir. İngiltere Tier 1 Vizesi ile Göçmenler için belirlenen koşullara uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için kişilerin puanlamadan en az 75 puan alması gerekmektedir.

 • Başvuru sahibinin minimum 200.000£ ve üzeri sermayesi varsa: 25 Puan (Bu sermaye nakit olmalıdır)
 • Bu sermaye, bi ya da birden fazla finansal kuruluş bünyesinde tutuluyorsa : 25 Puan
 • Bu sermaye ilgili ülkede kullanılacak durumdaysa: 25 Puan

Var olan sermaye taşınmaz mallara/mülkiyete yatırım yapılarak kullanılamamaktadır. 

İngiltere Tier 1-Vize Başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi sitesinden online puanlama sayfasına ulaşabilirler. Bu online puanlama sistemi içinde beyan edilen her bilginin, İngiltere Tier-1 Başvurularında da yasal olarak ilgili evraklarla ispat edilmelidir. 

İngilizce dil bilgisinde aranılan yeterlilik, Tier 1-Vizesi için önemli bir  koşuldur. IELTS İngilizce Sınav Merkezinden, okuma, yazma, konuşma ve dinleme kategorilerinde, CEFR seviyesi B1 ve 4.0 geçerli puan alındığına dair orijinal sertifika sunulmalıdır.

Ayrıca, İngiltere Tier 1 Mezun Girişimci (Graduate Entrepneur) Vize için sponsor desteği veren bir İngiliz yüksek eğitim kurumu tarafından başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde yasal onay alınması gerekir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

İngiltere’de bulunan yüksek eğitim kurumlarının (Higher Education Institutions) detaylı listesini İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) resmi internet sitesi ya da UK NARIC’ten öğrenebilirsiniz.

İngiltere Tier-1 Vizesi için şahsi banka hesabında İngiltere Hükümeti’nin belirlediği miktarın maddi  kaynak olarak gösterilmesi önemlidir. İngiltere Konsolosluğu/Elçiliği, İngiltere’de konaklama süresince masrafları karşılığı bir bakiyenin banka hesabında teminat olarak İngiliz parası karşılığının beyanını görmelidir. Buna göre; en düşük 3000 Sterlin miktarın hesapta teminat olarak başvurudan 3 ay önce bulunduğunu ibraz eden Banka Hesap Cüzdanı beyan edilmelidir.

İngilizce dil ve maddi yeterlilik gibi şartların sağlanamaması, İngiltere Tier-1 Vizesi için yeterli olan 75 puanın toplanması halinde bile yeterli sayılmamaktadır.

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular