Ankara Anlaşması/İngiltere Oturum İzni

European Community Association Agreement (ECAA) Ankara Anlaşması olarak bilinen İngiltere İş Kurma Vizesi’nden İngiltere’de kendi işini kurup çalışmak isteyen, belli bir miktar sermayesi olan tüm T.C. vatandaşları faydalanabilmektedir.

7 Eylül 2009’a kadar sadece İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşlarının vize başvuruları kabul edilirken, bu tarihten sonra Türkiye’de veya başka bir ülkede ikamet eden T.C. vatandaşlarının başvuruları da kabul edilmeye başlanmıştır.

Birleşik Krallık'ta kendi işini kurmayı planlayan T.C. vatandaşlarının başvuruları 1973 yılında geçerli olan göçmenlik kanunlarına göre değerlendirilmektedir.

İngiltere'de kendi işini kurmayı planlayan veya işçi statüsünde istihdam olanağı sağlayan Ankara Anlaşması hukuki dayanağını 1963 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Avrupa Topluluğu Birlik Anlaşması ile 1970 yılında imzalanan Katma Protokolün 41. Maddesinden almaktadır. Bu nedenle İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen T.C. vatandaşları için endişelenecek hiçbir hukuksal/sosyal obstrüksiyon bulunmamaktadır.

Katma Protokolün 41. Maddesi taraf ülkelerinin birbirlerini vatandaşlarının kendi işlerini kurmasına yasal olarak olanak tanımaktadır. ECAA İngiltere İş Kurma Vizesine kendisine yetecek kadar sermayesi olan ve kapsamlı bir iş projesi sunabilen herkes başvurabilmektedir.

Ankara Anlaşması ile iş kurma vizesinin en dikkat çeken avantajlarından biri belli bir mezuniyet derecesine sahip olma şartının aranmaması ve kişinin eş/çocuğu için de İngiltere ikamet tezkeresi çıkarabilmesidir.

Ankara Anlaşması Vizesi Şartları

Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye yerleşerek çalışmak isteyen T.C. vatandaşlarında aranan koşullar mesleksel değil İngiltere’de başvuru sahiplerinin zorluk çekmemesi için aranan yaşamsal koşullardır. Ankara Anlaşması İş Vizesi için aranan temel koşullar şunlardır;

 • İngiltere’de kendi işinizi kuracak kadar sermayeye sahip olmak ve bu sermayenin kaynağının açıkça belli olması
 • Serbest meslek olarak değerlendirilecek bir işin olması ve bu iş için mesleki yeterliliğe sahip olmak
 • İşinizi yürütecek ölçüde İngilizce biliyor olmak
 • İş yapma konusunda kararlı olmak ve ikna edici bir iş projesi sunabilmek
 • Yapılacak işin başvuru sahiplerinin ve ailelerinin geçim ve masraflarını karşılayacak derecede kar getirmesi gerekir.

Ankara Anlaşması/İngiltere İş Kurma Vizesinin Avantajları

İş kurma vizesiyle T.C. vatandaşı İngiltere Hükümeti’nin tanıdığı birçok sosyal haktan faydalanabilmekte, aile birleşimi kapsamında eş ve çocukları için de İngiltere ikamet izni çıkarabilmektedir.

Ankara Anlaşmasına  dayanan ECAA İş kurma vizesiyle  en az %50 hisseli olmak koşuluyla bir ticari faaliyete ortak olabilirsiniz, fakat başvurunuz onaylanmadan önce işe başlayamazsınız.

Başvurusu onaylanan T.C. vatandaşlarına 1 yıllık iş kurma vizesi verilmektedir. 1 yıl sonunda ECAA vize sahibi, sadece kendisine istihdam sağlamış olsa dahi İngiltere’de kendisinin ve ailesinin rahatça yaşamasını sağlayacak  gelir elde etmişse 3 yıl boyunca İngiltere oturum iznini uzatabilir.

Toplamda 4 yıl olan vizenin sonunda T.C. vatandaşı İngiltere’de istediği alanda çalışmasına olanak tanıyacak ve kendisine sosyal olarak pek çok avantaj sağlayacak süresiz oturum izni için başvuruda bulanabilir.  

Başvuru sahibi toplam 5 yılın sonunda işini aktif olarak ilerletebilmiş ve İngiltere kültürüne uyum sağlayabilmişse İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

İngiltere ECAA İş Kurma Vizesi Kategorileri

1-ECAA1- İşçi Kategorisi

İngiltere’de 1 yıl süresince aynı ticari firmada çalışmış ve İngiltere çalışma izni olan T.C. vatandaşları çalışma vizelerini uzatmak için aynı işyerinde çalışmaya devam etmeleri koşuluyla başvuracakları vize türüdür.

Başvuru onaylandıktan sonra 1 yıllık vize verilir. Toplam 4 yıllık istikrarlı çalışma süresinin doldurulmasının ardından herhangi bir sektör ve çalışma alanı sınırlılığı olmaksızın süresiz çalışma/oturum izni verilir.

2-ECAA2- İşletmeci/İş Kurma kategorisi

Türkiye’den en çok tercih edilen vize türü İngiltere ECAA2 iş kurma vizedir.  Ankara Anlaşması İş Kurma vizesinden Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarının yanı sıra İskoçya, Kuzey irlanda ve Galler’de yaşayan T.C. vatandaşları da yararlanabilmektedir.

Ankara Anlaşması (ECAA) Vizesine başvuran adaylara mesleksel ve eğitimsel olarak herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Bu vize kategorisi dahilinde yapılan başvurular İngiltere pazarında ihtiyaç/talep olup olmamasına göre değerlendirilmektedir. İngiltere İş Kurma kategorisinde en çok talep olan meslek dalları aşağıda sıralanmıştır:

 • Catering (yiyecek – içecek sağlama sektörü) – Restaurant/Café/Bar
 • Web sitesi tasarımı
 • Bilgisayar tamiri
 • Çocuk bakıcılığı
 • Kuaför
 • Fotoğrafçılık
 • Güvenlik
 • Oto tamircisi
 • Özel öğretmen (Türkçe, İngilizce, Kuran, Spor)
 • Pazarlama uzmanı
 • Gazetecilik
 • Ticaret
 • Boya ve Badana
 • Diğer hizmet sektörü alanındaki meslek dalları

Yukarıdaki mesleklerden biri ya da İngiltere'de istihdam sağlanabilecek bir alan olan şahsi mesleğin yürütülebilmesi için belirli bir sermaye şartı, üçüncü bir kişiye istihdam sağlama zorunluluğu ve şirket kurma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

İngiltere İş Kurma başvuruları Home Office işler için de geçerlidir. Başvuru sahibinden kendisine bir iş yeri açması beklenmemektedir. Başvuru sahibi, İngiltere Konsolosluğunca belirlenen kriterleri sağlaması halinde aşağıdaki imtiyazlardan yararlanabilmektedir.

İlk başvuru koşullarının sorunsuz sağlanmasıyla 1 yıllık vize verilmektedir. Bu süreç içerisinde başvuruda belirtilen iş yapılmak zorundadır. 1 yıllık sürenin ardından aktif olarak yürütülen hizmet dalı veya sahip olduğunuz işyeri ile ilgili talep edilen belgeleri hazırlamanız ve tekrar vizenizin uzatılması için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu başvurunun sonucunda da 3 yıl süreli vize verilmektedir.

 İkinci uzatma sürecinin ardından, 4 yıl tamamlandıktan sonra mesleksel alana göre İngiltere diplomatik mercilerce talep edilen  bilgi ve belgelerin sağlanması sonucu İngiltere`de kalıcı oturum için T.C. vatandaşının başvuruda bulunma hakkı oluşmaktadır.

Vize kategorinizdeki meslek alanında farklılık olursa bunun icin ek bir vize müracaatı yapılması gerekecektir.

Ankara Anlaşması Başvuru Belgeleri

Başvuru sahibinin ibraz etmesi gereken evraklar aşağıdaki kategoriler dahilinde değerlendirilmektedir ve istenilen belgeler başvuran kişinin mesleksel ve şahsi durumuna göre değişiklik gösterir;

 • Kimlik
 • Eğitim
 • Tecrübe
 • Finansal
 • Muhasebe
 • Pazar/Alan/Saha araştırması
 • Ar-Ge
 • Şahsi harcamalar
 • İngiltere İş Kurma Vizesi İngilizce Dil Yeterliliği Şartı

İngiltere İş Kurma Vizesinde İngilizce dil yeterliliği sınav sonucu veya sertifika sunma şartı aranmasa da her bir meslek dalında başarıya giden ilk kapının dil yeterliliğiyle aralandığı bilindiği için dil yeterliliği İngiliz temsilciliğine yapılan başvuruda, başvuru sahibine avantaj sağlamaktadır.

3- ECAA3- İş Kurma Vizesiyle İngiltere Aile Birleşimi

Ankara Anlaşması/ECAA İş Kurma vizesiyle vize almış olan T.C. vatandaşları, eşi veya 18 yaşını doldurmamış çocukları da ECAA kapsamında İngiltere’de ikamet hakkı elde etmektedirler.

İş bulma talebinde bulunan kişinin eşi de vize süresi dahilinde çalışma hakkını elde eder.

Ülkelerarasında karşılaştırma yapılması amacıyla hazırlanan Avrupa ülkeleri yatırım aracılığıyla göçmenlik koşulları aşağıdaki gibidir:

Ülke

Göçmenlik
Programı

Yatırım Miktarı
En Az

Yatırım
Türü

Oturum
İzni

Çalışma
İzni

Ülkede Kalma
Zorunluluğu

Kalıcı Oturum İzni

Vatandaşlık Çıkma
Süresi

Portekiz

Golden Visa

280 bin €

Gayrimenkul

Hemen

Var

Yılda 7 gün

5 yıl

6 yıldan sonra

İspanya

Golden Visa

500 bin €

Gayrimenkul

Hemen

Var

Yılda 183 gün

(Vatandaşlık İçin)

10 yıl

10 yıldan sonra

Yunanistan

Golden Visa

250 bin €

Gayrimenkul

Hemen

Yok

Yılda 183 gün

(Vatandaşlık İçin)

Yok

7 yıldan sonra

Malta

Bireysel

Yatırımcı

650 bin € bağış + 

150 bin € hazine bonusu + 

Gayrimenkul satın alma veya kiralama

Gayrimenkul

Bağış

Hemen

Var

Yılda 21 gün

1 yıl

1 yıldan sonra

Kıbrıs

Golden Visa

2 milyon €

Gayrimenkul

Hisse senedi

Hemen

Var

Yok

1 yıl

4 aydan sonra

İngiltere

ECAA İş Kurma Vizesi

İş İçin Gerekli Sermaye

İş Kurma

Hemen

Kendi işi

Yaşamak zorunlu

4 yıl

5 yıldan sonra

Tier 1 Girişimci Vizesi

2 milyon Sterlin

Hisse senedi

Hazine bonosu

Hemen

Var

Yılda 180 gün

Yatırım miktarına göre

2-3-5 yıl

6 yıldan sonra

 

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular