İngiltere Hayvan Nakliye Prosedürleri

İngiltere Uluslararası Evcil Hayvan Nakliye İşlemleri

İngiltere'ye evcil hayvanı ile beraber seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin gerekli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İlk olarak; İngiltere Pet Taşımacılığı için evcil hayvanınızın mutlak suretle sizinle beraber yurtdışına çıkabilmesi için pasaportu bulunmalıdır. Bu pasaport üzerinden gerekli prosedürler sağlanacaktır. Kedi köpek gibi evcil hayvanlarını İngiltere'ye giderken yanında götürmek isteyen bireyler Pet Travel Scheme (PETS) adı altında düzenlenen prosedürleri yerine getirmek ile yükümlüdür.

Pet Pasaportu olmayan T.C. Vatandaşları veteriner sertifikası ile evcil hayvanlarını taşıyabilirler. Başvuru sahibi evcil hayvanına ait tüm dokümanların orijinallerini de seyahati süresince yanında bulundurmalıdır. İngiltere Hayvan Taşımacılığı ile ilgili detaylı bilgiyi İngiltere Hayvan Sağlığı Ajansı’ndan (Animal Health Agency) ’dan alabilirsiniz.

Pet Pasaportu ile birlikte yolcunun hayvanın kimliğini, aşı kayıtlarını yanında bulundurması gerekmektedir. 

Pet Pasaportları'nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İngiltere'ye götürülmek istenen evcil hayvan 12 haftalık veya 12 haftadan daha büyük olmalı
  • Evcil Hayvana ait pasaportta, sahiplik bilgileri ilgili veteriner tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalı
  • Kuduz aşı bilgileri, kuduz kan testi bilgileri, tenya tedavisi bilgileri yer almalıdır.

Evcil Hayvan Taşımacılığında Gerekli Belgeler

  • Tarım İl Müdürlüğü'nden temin edilmiş Sağlık Sertifikası,
  • Kuduz Titrasyon Testi ve akabinde 90 gün bekleme süresi,
  • Mikroçip,
  • Pet sahibi Pasaport
  • Uçak Bileti ve Konaklama Kanıt Belgesi
  • Aşı karnesi,
  • Birleşik Krallık’a gideceği son 5 günde yapılmış olan Dış parazit testi gibi işlemlerin tamamlanması zorunlu tutulmuştur.

Evcil Hayvan Nakliye Prosedürlerinin Sonuçlanma Süresi Nedir?

İngiltere'ye Evcil Hayvanı ile Seyahat Etmek İsteyen Kişilerin, evcil hayvanına ait nakliye prosedürlerini seyahatinden 8 hafta önce tamamlamış olması gerekmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde tüm adımların eksiksiz olarak tamamlanmış olması ve kriter uygunluk sonucunun beklenmesi gereklidir.

Kişinin evcil hayvanı ile birlikte seyahat etmesinde herhangi bir sakınca görmemesi halinde; ilgili ülkeye giriş esnasında karantine süreci başlar ve hayvanınız karantinaya alınır. Karantina işlem süresi isitisnai durumlarda 4-6 aya kadar uzayabilmektedir. İngiltere, diğer ülkere nazaran evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda daha sıkı bir denetime sahiptir. Bu nedenle detaylı karantina işlemi uygulanmaktadır. Ancak karantina süresi boyunca kişi evcil hayvanını ziyaret edebilmektedir. Bununla ilgili olarak herhangi bir kısıtlama olmaksızın kişiye evcil hayvanını görme hakkı tanınmıştır.

Karantina sürecinde gerek görülmesi halinde veteriner isteğine bağlı olarak, yapılan ek test ve aşılar için evcil hayvan sahibinden ücret talep edilmektedir. Uygulanan karantina işlemi Türkiye'den gelen tüm kedi ve köpeklere herhangi bir ayrım olmaksızın uygulanmaktadır.

NOT!: İngiltere 1 Nisan 2021'den itibaren C5 Formu'nu kaldırarak ülkesine giriş yapacak evcil hayvanlardan vergi almaya başlamıştır. İstenilen kriterlere uyulduğu takdirde vergiden muafiyet durumu söz konusudur. 

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular