İngiltere Vize Başvuru

İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. Birleşik Krallık vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. Başvuru tamamlandıktan sonra randevu alınmakta, randevu gününde İngiltere Vize Başvuruları için zorunlu prosedür olan biyometrik veriler beyanı işlemi tamamlanmalıdır. İngiltere vizesi için başvuruda bulunacak kişinin seyahat amacını kanıtlayan belgeler, tüm seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayıcı belgeler, başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmelidir. Seyahat amacına ve planlanan kalış süresine bağlı olarak talep edilen evraklar ve Vize Harç Ücretleri farklılık göstermektedir.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere'ye seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için, İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile işlemlerini gerçekletiriler. Diplomatik Pasaport sahipleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla İngiltere Vizesinden muaftırlar.

Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, İngiltere Vizesi için İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği, tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile müracaat edebilirler. İngiltere Vize Başvurusu online sistem üzerinden profil oluşturularak yapılmaktadır. Vize müracaatı yapacak şahıslar online olarak doldurulan ve onaylanan formun bir kopyasını alarak imzalamalı ve aynı sistem üzerinden alınan randevu belgesi ile beraber müracaatlarını gerçekleştirmelidir. İngiltere Vizesi için müracaat eden şahıslar, başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için biyometrik verilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidir. Vize müracaatında bulunanlar biyometri işlemi için randevu gün ve saatinde, parmak izi ve fotoğraf verilerinin alındığı resmi vize başvuru merkezinde şahsen bulunmak ile yükümlüdürler.

İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere Vizesi ile Giriş Yapılır mı?

İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere Vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. İngiltere, Schengen üye ülkesi olmadığı için Schengen Vizesi ile İngiltere’ye, İngiltere Vizesi ile Schengen Toprakları'na giriş yapmak mümkün değildir. 

İngiltere Vize Başvurularının Yapıldığı İller

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana’da ilinde bulunan konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ofisleri aracılığıyla İngiltere Vize Başvuruları gerçekleştirilir. İngiltere Vize Başvurularında biyometrik veri beyanı prosedürü zorunlu olması sebebiyle başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere Vize Başvuruları konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. İlk kez başvuru yapılacak ise, ilgili sistem üzerinden kişiler verilerin girilmesi ile hesap oluşturmalıdırlar. Kişi seyahat amacına uygun olarak sistem üzerinden ilgili vize türü seçer ve bu bağlamda yöneltilen soruları yöneltilen soruları yazılı olarak cevaplar. Başvuru formunun doldurulmasının ardından vize harcı ödenerek form onaylanır ve randevu kaydı oluşturulur. Randevu alınırken, başvuru sahibi sistemde görünen randevu takviminden kendisine en uygun bir tarih ve saat seçilmelidir. Randevu günü ve saatinde kişi seçmiş olduğu başvuru merkezi ofisinde evrakları ile beraber hazır bulunmalıdır. Kişi İngiltere Vize Başvurusu için gerekli koşullara uyuyor ise ek hizmetlerden faydanabilmektedir. Premium Lounge, Super Priority Visa, Priority Visa ve/veya Return Cuorier Visa Services hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler ek hizmet bedelini ödeyerek işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Grup veya aile olarak başvuru yapılacak ise her birey için ayrı ayrı ek ödemeli hizmetin satın alınması gerekecektir. Randevu gününde başvuru formunun bir kopyası, randevu onay belgesi, iade edilmesi istenen orijinal belgelerin fotokopileri de dahil olmak üzere destekleyici ek belgeler, başvuru esnasında kişinin yanında bulundurması zorunlu evraklar arasındadır.

İngiltere Vize Türleri Nedir?

Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yapacakları seyahat amacına uygun olan vize türüne müracaat etmelidir. İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenen İngiltere Vize Türleri seyahat niyetine ve ülkede kalma süresine göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere Çalışma Vizeleri

 • Tier 1 - Ender Yetenek Sahipleri, Girişimciler, Yatırımcılar, İngiltere Okullarından Mezun Yatırımcılar
 • Tier 2 Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer
 • Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Erasmus Değişim Programı, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar
 • Tier 5 Geçici İşçi Vizesi
 • Özel Ev Hizmetlileri ve Çalışanlar için İngiltere Vizesi
 • Merkezi Türkiye'de olan Şirket Çalışanlarının İngiltere'de Çalışacak Temsilcileri için İngiltere Vizesi

Diğer İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vizesi Sonuçlanma Süresi

İngiltere Vize Başvuruları kişinin seyahat amacına ve vize türüne bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanmaktadır. Ancak yapılan başvuruların ortalama olarak sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. İstisnai durumlarda yapılan başvuruların değerlendirme süresi konsolosluğun yoğunluğuna göre daha uzun sürebilmektedir. İngiltere Konsolosluğu 15 iş gününü aşan değerlendirme sürelerinde başvuru sahibini e-mail ile bilgilendirmektedir. Türkiye’nin ve İngiltere’nin belli başlı tatil dönemleri öncesinde yapılan başvuruların değerlendirme süreleri uzayabilmektedir. İngiltere Vize Başvurusu seyahat başlangıç tarihinden 3 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Bu nednele geç yapılan başvurulardan ve seyahat başlangıç tarihlerinin ertelenmesinden konsolosluk/elçilik sorumlu tutulmamaktadır.6 aydan uzun süre konaklama gerektiren İngiltere Oturum Vizesi başvuruları ise ortalama olarak 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vize Ücreti 2023

İngiltere Vize Başvurularında başvuru ücretleri, talep edilen vize türü ve süresine göre farklılık göstermektedir. Shengen Vizesi'nden farklı olarak İngiltere Konsolosluk Harç Ücreti ve servis ücreti sabit değildir. Vize ücreti talep edilen vize süresine (6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve da 10 yıllık) ve katma değerli ek hizmetlerden faydalanma durumuna bağlı olarak değişmektedir. İngiltere Vize Ücreti ödenmeden randevu alınamamaktadır. Ödeme yapıldıktan sonra, harç bedelinin yatırıldığını belgeleyen dekont başvuru sahibine e-mail ile yönlendirilmektedir. Vize başvurusunun reddedeilmesi halinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

İngiltere Vize Başvuruları 2023 Harç Bedelleri için tıklayınız.

İngiltere Transit Vize

Kişinin üçüncü bir ülkeye yapacağı seyahat için İngiltere’yi aktarma bölgesi olarak kullanmak istemesi halinde İngiltere Transit Vizesi için müracaat edilmesi gerekmektedir. Ancak eğer bu seyahat 24 saat (onwardflight)  içerisinde gerçekleşecekse ve gidilecek diğer ülkenin vizesine ilişkin koşullarda herhangi bir eksiklik söz konusu değilse, şahıs havaalanından çıkmamak koşulu ile İngiltere Transit Vize işlemlerine (transit withoutvisaconcession) tabi tutulmaz.

Uzun Süreli İngiltere Vizesi 

Çeşitli sebeplerden dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etmenizi gerektiren durumlarda, seyahat nedenlerinizi belgeleyerek uzun süreli İngiltere vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 6 aylık-2 yıllık- 5 yıllık ve 10 yıllık süreli, uzun dönem İngiltere Vize Başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun dönem İngiltere vizelerinin ülkede maksimum konaklama hakkı 6 aydır. 6 ay sonunda ülkeden çıkış yapılması zorunludur. Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi, aile ziyareti vizesi, iş ziyareti vizesi kategorilerinden 1 yıllık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvurusu yapılabilmektedir. 

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere Vize Başvurusu için itiraz hakkı bulunan bir kategoride vize başvurusu yapılmış ise, kararın yanlış olduğu düşünülüyor ve ret mektubunda belirtilen nedenleri ortadan kaldıracak ikna edici açıklamalar varsa ret kararına itiraz edilebilmektedir. Ret mektubunda, karara nasıl itiraz edileceğine dair ayrıntılı bilgi yer almaktadır. İdari inceleme hakkı bulunuyorsa idare inceleme de talep edebilirsiniz.  İtiraz ya da idari inceleme hakkınız bulunmuyorsa başvurunuz İngiltere Konsolosluğu tarafından yeniden değerlendirmeye alınmaz.  Ret kararından sonra, başvuru sahibi yeni bir başvuruda bulunma hakkını sahiptir. Ancak bu süreçte ret nedenlerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.  

İngiltere Vize Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İngiltere Vizesi müracaatı başarılı neticelenen şahıslar, sunmuş oldukları evrakları konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezinden teslim alabilirler. Söz konusu evraklar teslim alınırken kimlik bilgileri, seyahatin amacı ve seyahat tarihleri gibi bilgilerin seyahat belgesine eksiksiz ve doğru olarak işlenip işlenmediği kontrol edilmelidir.
 • İngiltere vizesi müracaatının olumsuz sonuçlanması durumunda şahıslar kendilerine iletilen reddedilme gerekçelerini öğrenerek gerekli durumlarda karara itiraz edebilmektedir.
 • İngiltere vize başvurularında İngilizce tercümesi istenen belgelerin tercümesiyle birlikte sunulması zorunludur.
 • Vize başvurularında ibraz edilecek belgelerin güncel tarihli olması gerekmektedir. 
 • Vize başvurularında ibraz edilen belgelerden vize bölümüne yazılmış olanlar arşivlenmektedir. İhtiyaç duyulan diploma gibi bir belge kişiye geri teslim edilmemiş ise, konsolosluğa e-mail gönderilerek talep edilebilmektedir.
 • İngiltere Konsolosluğu başvuruyu değerlendirme sürecinde ek evrak talebinde bulunabilir. İngiltere Konsolosluğunun talep ettiği belgeleri Pazartesi-Cuma günleri saat 10:00-11:00 saatleri arasında İngiliz Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezine iletebilmektedir. Belirtilen zamanlar dışında belge teslim edilememektedir.
 • Seyahat amacını destekleyici bilgilerle doldurulmayan formla yapılan vize başvuruları reddedilmektedir.
 • İngiltere Tier Vize başvurularında tüm evrakların İngilizce olarak sunulması gerekmektedir. 

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular